İnsanlığa fiziksel dünyamız ile ilgili yeni bir anlayış kazandırıyoruz

İşim için Pekspec

Firmaların kalite kontrol süreçlerinde hammaddelerin veya nihai ürün çıktılarının içerik analizinin yapıldığı ve kullanıcıya anlık olarak raporlandığı analiz servislerinin bütünüdür.

NIR Teknolojisi

NIR spektroskopisi, moleküler bileşenlerin, ara ürünlerin ve nihai ürünlerin içerik analizi için kullanılır. Gıda, yem, tarım, ilaç ve kimya endüstrilerindeki uygulamalarında üretim verimliliğini arttırmak için kullanılmaktadır.

Sağlık, gıda ve tarım sektörleri başta olmak üzere yaşamın birçok alanında bize gösterilen ile gerçek olan arasında bir fark var. İçerik analizleri mevcut durumda laboratuvar ortamında oldukça maliyetli ve zaman alan yöntemlerle yapılmaktadır. Pekspec taşınabilir analiz cihazı, yakın kızılötesi (NIR) spektroskopisi teknolojisi ile bu analizlerin hızlı, uygun maliyetli ve güvenilir bir şekilde yapılmasına imkan sağlamaktadır. Analizlerin doğruluk oranının yükseltilmesi için yapay zeka temelli yazılım algoritmalar geliştirilmektedir.

YİYECEK VE İÇECEK

Pekspec ile besin değerlerini, pestisit kalıntılarını, bozulmayı her zaman, her yerde, herkes tarafından tespit etmek mümkündür!

TARIM

Optimum hasat zamanı, kalite ve fiyat, Pekspec tarafından belirlenebilen metriklerden bazılarıdır.

SAĞLIK

Pekspec, ilaç endüstrisindeki taklitleri tespit etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca cilt bakım çözümümüzle her zaman güzel kalın.

DİĞERLERİ

Toprak analizi, hammadde kontrolü, narkotik ve kozmetik analizler ve daha fazlası parmaklarınızın ucunda…

Hakkımızda

Temel gıda ürünleri başta olmak üzere, içerik analizleri mevcut durumda laboratuvar ortamında oldukça maliyetli ve zaman alan yöntemlerle yapılmaktadır. Pekspec taşınabilir analiz cihazı, yakın kızılötesi (NIR) spektroskopisi teknolojisi ile bu analizlerin hızlı, uygun maliyetli ve güvenilir bir şekilde yapılmasına imkan sağlamaktadır. Analizlerin doğruluk oranının yükseltilmesi için yapay zeka temelli yazılım algoritmalar geliştirilmektedir. Opto-elektronik ve yazılım alanlarında yapılacak Ar-Ge çalışmaları sonucunda nihai ürün elde edilecektir. Nihai üründe analizi yapacak kişi/kurum/kuruluş mobil uygulamalar aracılığı ile analiz sonuçlarını anlık olarak gözlemleyebilecektir.

Pekspec, near infrared ışımalarını ve yapay zeka algoritmalarını kullanarak madde içeriğini hızlı ve doğru bir şekilde analiz etmeye yönelik yeni nesil opto-elektronik çözümleri üretmeyi amaçlayan bir kuruluştur.

Pekspec’in faaliyet alanları arasında kurumlar ve bireyler için madde içeriği analiz cihazı geliştirme, yapay zeka algoritmaları geliştirme, veri kütüphanesi oluşturma ve üniversiteler ve yazılımcılar için eğitim setleri üretme yer almaktadır.

Image

Misyon

Pekspec, near infrared ve yapay zeka teknolojilerini kullanarak maddelerin içeriğini analiz edecek bilimsel buluş, ürün ve hizmet üretmeyi misyon edinmiştir.

Vizyon

Pekspec; gıda, sağlık, tarım sektörleri başta olmak üzere hayatın birçok alanında insan gözüyle görülemeyen spectrumlarda insanlığa fayda sağlayacak ürün ve hizmetler üretmeyi amaçlar.

TAKIM

Buğrahan Yağmur

Kurucu Ortak/Genel Müdür

Zafer Yasir Yılmaz

Kurucu Ortak/Teknik Ekip Lideri

Ömer Özkan

Kurucu Ortak/İş Geliştirme Müdürü

Assoc. Prof. Sadullah Öztürk

Danışman

ÇÖZÜM ORTAKLARI

TEKNOLOJİ

NIR dalga boyunca maddeye ışıma yapıyoruz

Analiz edilen madde bu ışımanın bir kısmını absorb ederken kalan kısmını yansıtıyor.

Yansıyan ışını özel bir grafiğe dönüştürüyoruz ve maddenin moleküler parmak izi oluşuyor.

Bu grafiği veritabanımıza gönderiyoruz.

Yapay zeka algoritmaları bu grafiği yorumluyor ve sonucu mobil ekranda gösteriyor.

NIR spektroskopisi, moleküler bileşenlerin, ara ürünlerin ve nihai ürünlerin içerik analizi için kullanılır. Gıda, yem, tarım, ilaç ve kimya endüstrilerindeki uygulamalarında üretim verimliliğini arttırmak için kullanılmaktadır.

NIR, nicel analiz (madde konsantrasyonlarının belirlenmesi), nitel analiz (ara ürünler ve nihai ürünler için hammaddelerin tanımlanması) ve proses kontrolü için kullanılabilir. Ürünlerin nem, protein, yağ ve nişasta içeriği hakkında bilgi sağlayabilir. NIR uygulaması her sektörde değişiklik gösterir. Farklı şirketlerde belirli ürün ve gereksinimlere uyacak şekilde özel olarak tasarlanabilmektedir.

NIR teknolojisi çalışma prensibine göre ışık demeti, prizma gibi çalışan ve near infrared dalga boyunda ışığı ayıran bir kırınım oluşturur. Yakın kızılötesi (NIR) spektroskopisi, elektromanyetik (EM) radyasyonun 780 ila 2,500 nm aralığında dalga boylarında emilimine dayanmaktadır. Işık numune ile etkileşime girer; dedektörler ile numunenin geçirgenliğini ve absorbansını ölçer. Geçirgenlik, numuneden tamamen geçen ve dedektöre çarpan ışık miktarını ifade eder. Absorbans, numune tarafından emilen ışığın bir ölçümüdür. Detektör, numuneden iletilen ışığı algılar ve bu bilgiyi dijital ekranda bir grafiğe dönüştürür. Ortaya çıkan grafik maddenin spektral parmak izi olarak adlandırılmaktadır. Bu grafik bluetooth modülü ile veri kütüphanesine gönderilip; yapay zeka algoritmaları ile sonuç üretilmektedir.

ÜRÜNLER VE HİZMETLER

İşim için Pekspec

Firmanızın kalite kontrol süreçlerinde hammaddelerin veya nihai ürün çıktılarının içerik analizinin yapıldığı ve size anlık olarak raporlandığı analiz servislerinin bütünüdür.

Firmanıza ekibimiz keşif ziyaretinde bulunur. Firmanızın üretim şemasında anlık analiz ihtiyaç noktaları belirlenir. İçerik analizinin anlık olarak ihtiyaç olduğu noktalara kurulum sağlanır. Analiz etmek istediğiniz ürünler için hazırlanmış kütüphanelere erişim sağlanır.

Bu noktada ihtiyaçlarınız doğrultusunda cihazın kullanım senaryoları oluşturulur. Sürekli kontrol gerektiren yerlerde üretim bandına entegre olup anlık sonuçlar web panel üzerinden sizlere ulaştırılır. Belirli zamanlarda analiz ihtiyacı olan noktalarda ise taşınabilir cihaz kalite kontrol süreçlerinizden sorumlu personele tedarik edilir. Analiz sonuçları mobil uygulama üzerinden sağlanırken, raporlar bulutta depolanır ve analiz istatistiklerine web panel üzerinden istediğiniz zamanda ve istediğiniz yerde ulaşabilirsiniz.

Geliştirdiğimiz raporlama ve hatırlatma sistemi ile web panel üzerinden tüm tedarik zinciri boyunca ürünüzü takip edebilirsiniz.

Image
Image

Evim için Pekspec

Çevresindeki nesneleri tarayın, onların kimyasal bileşenleri hakkındaki bilgileri doğrudan mobil uygulama üzerinden anlık olarak takip edin.

Pekspec mobil uygulaması üzerinden erişim sağlamak istediğiniz kütüphaneleri seçebilirsiniz. Erişim sağladığınız kütüphanelere göre, süt, et, meyve ve sebzelerin besin değerlerine, kalitesine Pekspec ile anlık olarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca tüketeceğiniz ürünlerdeki pestisit, gıda boyası kalıntılarını tespit edebilirsiniz. Ürünlerin glüten ve gdo içeriği, tek tırnaklı ve domuz ürünlerinin kullanılıp kullanılmadığı, helal gıda olup olmadığı gibi bilgiler 5 saniye içerisinde cebinizde!

Pekspec entegre edileceği buzdolabı, ayna, baskül gibi akıllı ürünler ile çok yakında sizlerleyiz. Buzdolabınıza giren ürünlerin bozulup bozulmadığını, besin içeriklerini takip edin. Buzdolabınızda hangi ürünlerin kaldığını mobil uygulamadan takip edebilir ve son kullanma tarihlerine göre yemek tariflerine ulaşabilirsiniz. Akıllı ayna ve akıllı baskül gibi ürün seçeneklerimiz ile vücudunuzun yağ/kütle indeksini takip edebilir, cildinize en uygun kozmetik ürünleri görebilirsiniz.

Adres

Bize sorularınızı içeren bir e-posta gönderin

Telefon :

+90 (212) 809 30 77 (TR)

E-Posta :

info@pekspec.com

Adres :

Address: Maslak Mah. Taşyoncası Sok. Blok: T4b Daire:91
Sarıyer/İstanbul

Takip Et :